Twój koszyk
Ikona Alternatywne zamknięcie

Polka dots - historia kropek

Ikona Cienka strzałka w lewo
Polka dots  - historia kropek

Ubrania w kropki, co jakiś czas, niczym bumerang powracają do naszych szaf. Groszki zdobią nasze spódnice, stroje kąpielowe oraz letnie akcesoria. Upodobali je sobie szczególnie miłośnicy mody retro. Poznajmy ich historię!

 

Polka dots - co to?

Polka dots to nic innego jak nazwa wzoru, który składa się z diagonalnie ułożonych kropek. W klasycznym wydaniu wzór jest dwukolorowy-inny kolor mają kropki, inny tło, na którym się znajdują. W wersjach alternatywnych można się spotkać z wielokolorowymi groszkami lub kropkami o nieregularnym kształcie. Angielskie słowo dot oznacza m.in. kropkę, punkt, kruszynkę. A skąd w nazwie słowo polka? Już spieszę z odpowiedzią.

Tanecznym krokiem

Musimy się cofnąć do lat 30-stych XIX wieku. W 1835 roku na salony Pragi, Wiednia i innych europejskich wkroczył nowy, żywiołowy taniec-polka. Jego nazwa wywodzi się z czeskiego słowa pulka, które znaczy tyle, co połowa (od pół-kroku). W wielu źródłach można odnaleźć informację, że na pamiątkę powstania listopadowego, pulka stała się polką.

Na fali popularności tańca w Europie zaczęto nazywać różne przedmioty na jego cześć. W rezultacie powstały polka-hatspolka-curtainspolka-jacket i oczywiście polka dots. Z czasem popularność tańca przekroczyła granice europy i dotarła do Stanów Zjednoczonych.

                     


Polka dot na stałe zapisała się również w kulturze hiszpańskiej. Tzw traje de flamenco, czyli suknie stworzone specjalnie z myślą o flamenco, często są zdobione czarnymi lub białymi kropkami.

Strój kąpielowy

Polka dots znalazła szerokie zastosowanie w modzie plażowej. W 1928 roku Miss America – Norma Smallwood została sfotografowana w stroju kąpielowym zdobionym przez nierównomiernie rozstawione groszki. Strój w kropki tak spodobał się Amerykankom, że w 1951 doczekała się utworu na swoją cześć. 16-letni Brian Hyland wylansował przebój pt. Itsy bitsyteeny weeny, yellow polka dot bikini. Piosenka opowiada dramat małej dziewczynki, która pierwszy raz w życiu wkłada na siebie żółte bikini i w obawie przed reakcją otoczenia robi, co tylko może, aby zostać w ukryciu. Piosenka, tak samo jak strój, stała się hitem.

Popkultura

Polka dots znalazła swoją reprezentację również w świecie popkultury. Niekwestionowaną królową groszków jest  Myszka Minnie, której znakiem rozpoznawczym jest ogromna kokarda oraz czerwona spódnica w białe kropki. Chociaż nie zawsze tak było... W roku 1929, podczas swojego debiutu na szklanym ekranie, Minnie występowała w gładkiej, krótkiej spódniczce. Było to podyktowane trudnościami technicznymi, ponieważ sztuka animacji w latach 30-stych nie była jeszcze wystarczająco rozwinięta. Image Myszki Minnie zmieniono w 1940 roku, wtedy to na jej spódniczce pojawiły się groszki, a pod nią – białe pantalony.
Polka dot ma również swoje męskie oblicze. W 1962 roku, na kartach komiksów wytwórni DC, zadebiutował nowy przeciwnik Batmana, niejaki Polka-Dot Man. Przestępca ubrany był w charakterystyczny biały kostium, gęsto upstrzony kolorowymi kropkami. Niech jednak nie zmyli Was niewinny charakter tego stroju bowiem za każdą kropką kryła się groźna broń!


Jeżeli, tak jak my, jeteście entuzjastami spódnic w groszki, zapraszamy do naszego sklepu.

 

 

Zostaw komentarz

Ostanie posty