Twój koszyk
Ikona Alternatywne zamknięcie

Spódnica z koła i pudelek

Ikona Cienka strzałka w lewo Ikona Cienka strzałka w prawo
Spódnica z koła i pudelek

Spódnica z koła jest obiektem westchnień wielu elegantek i fanek mody retro. I nie ma się co dziwić. W końcu nic tak pięknie nie podkreśli kobiecej sylwetki, jak właśnie ona. Dzisiaj przybliżymy Wam historię  tej niezwykłej spódnicy i opowiemy, dlaczego jej los zespolił się z pewnym pieskiem :)

Początek

W 1947 roku 25-letnia aktorka i piosenkarka-Juli Lynne Charlot wybierała się na bożonarodzeniowe przyjęcie. Dziewczyna, szykując się do spotkania, ze smutkiem stwierdziła, że (o dziwo!) nie ma, co na siebie włożyć. Jej domowy budżet nie pozwalał na nowy zakup, więc postanowiła zakasać rękawy i stworzyć dla siebie unikalną kreację. Mhh… ale jak uszyć spódnicę, gdy o szyciu nie ma się bladego pojęcia? Juli tak wspomina uszycie swojej pierwszej spódnicy z koła:

„Wycięłam koło z kawałka filcu, materiał pozwolił mi wyciąć spódnicę z pełnego koła, dzięki czemu uniknęłam szycia”

Sukces

Aby nadać kreacji bożonarodzeniowego sznytu, Juli umieściła na jej przodzie aplikację w kształcie choinki. Kreacja zebrała na przyjęciu same pochlebne opinie. Zachęcona ochami i achami znajomych, dziewczyna postanowiła po tygodniu sprzedać spódnicę jednemu z butików w Beverly Hills. W krótkim czasie właściciele sklepu zamówili kolejne egzemplarze, tym razem z nieświątecznymi aplikacjami.

O dziwo, największym zainteresowaniem cieszyły się spódnice z psimi motywami, głównie jamnikami. Psy najczęściej występowały trójkami – dwie samice z przodu i samiec z tyłu. Pierwszy psiak był zalotną samiczką, drugi dumnie stąpał z głową uniesioną do góry, a trzeci poddawał się urokowi tego pierwszego. Zwierzęta były prowadzone na smyczach, których paski układały się w diagonalny wzór przecinający fałdy spódnicy. Właściciele butiku byli zachwyceni nowym modelem i poprosili Juli, aby wykonała podobną spódnicę tylko, że z pudlami.

        

Oprócz motywów pudelkowych, do najpopularniejszych aplikacji należały: kwiaty, flamingi, stare samochody lub kieliszki z Martini. Spódnice z koła najczęściej sięgały za kolano lub kończyły się równo z nim. W talii były podtrzymywane przez cienki pasek. Pierwsza spódnica wykonana przez Juli była z filcu. Projektantka miała do niego niemal nieograniczony dostęp, ponieważ jej mama pracowała w fabryce filcu. Warto podkreślić, że były to czasy powojenne, podczas których dostęp do drogich i szlachetnych tkanin był utrudniony. Projektantka sama przyznała:


„Gdybym wtedy umiała szyć albo gdybym miała pieniądze na lepsze materiały, nigdy nie wymyśliłabym spódnicy z koła”

Jak widać, potrzeba po raz kolejny stała się matką wynalazku:)

                           

Spódnica z koła stała się hitem do tego stopnia, że w krótkim czasie po stworzeniu pierwszej spódnicy, Juli miała już własną fabrykę, w której zatrudniała 50 osób. Po latach przyznała, była słaba z matematyki, przez co mama musiała jej pomagać z rachunkami. Zamówień na spódnice było tak dużo, że Juli nie nie była w stanie skończyć szkoły projektowania ubioru, do której się zapisała. Postanowiła więc ograniczyć się do nauki szycia.

                 

Dozwolone do lat...

Na koniec warto zaznaczyć, że poodle skirt dała początek nowemu zjawisku. Powstały ubrania o których się mówiło – too young for you, czyli w wolnym tłumaczeniu, jesteś na to za stara. Lata powojenne to czas, kiedy moda wreszcie zauważyła, że gusta nastolatków mogą się dalece różnić od upodobań ich rodziców. Poodle skirt ozdobiona kotkami, pieskami i innymi słodkościami zdobyła serca młodych dziewczyn, które nosiły ją z obcisłymi sweterkami, czy tzw, bliźniakami. Trudno jednak, wyobrazić sobie dojrzałą panią domu, paraduje w takiej spódnicy do kościoła, czy do pracy. Kobiety w pewnym wieku, stwierdziły po prostu, że w takiej kreacji nie wyglądają poważnie.

Co Wy sądzicie o takim tym trendzie? Czy naprawdę był zarezerwowany tylko dla nastolatek?

Jeżeli marzy Wam się własna spódnica z koła, zapraszamy do naszego sklepu Polka-dots.

Zostaw komentarz

Ostanie posty